sobota 1. srpna 2009

A Monstrous Psychedelic Bubble vs. Mind Fusion

Dnešní post bude něco jako souboj mixtapů s tím, že vítezství či prohra bude v tomto případě velmi relativní. Poletíme na vlnách úžasné a mysl povznášející muziky. Porovnáme dvě výrazná umělecká jména postmoderní populární hudby z let devadesátých a dvoutisícých.


První mix bude druhý díl Monstrózní Psychedelické Bubliny od britských The Future Sound of London. Toto tvůrčí duo se skláda z DJů, producentů a, asi ex, feťáků Garryho Cobaina a Briana Douganse. Tihle chlapíci si od roku 1988 až po současnost prošli všemi hudebními styly elektronické muziky. Od ambientního techna přes drum & bass a trip hop až po acid techno a neo psychedelii. Nebudu vás zatěžovat výčtem alb a různých projektů, na kterých se FSOL podíleli, a přejdu rovnou k meritu věci.



Jakožto DJs a prudecers měli pánové opravdu hodně hluboké přepravky (chápej, Deep Crates) plné všelijakých rare i méně rare desek, kterých hojně využívali jako zdroje samplů pro své beats, nebo prostě jako prostředek ke svým setům - ať už studiovým či festivalovým tak i rádiovým. Sedmidílná (možná i více) série mixtapů A Monstrous Psychedelic Bubble se skládá z těch částí jejich crates u kterých by byl popisek Psychedelic - tedy rock, funk, folk a pop z druhé poloviny 60. let až první poloviny let 70. tehdejší převážně americké a britské scény. Jsou to mnohdy dvouhodinové živé sety, které prošly velmi dobrou studiovou postprodukcí a které byly obohaceny o spoustu filmových replik a cutů a poctivých psych efektů, jako jsou echa, šílený synth linky a reversy.

Do rukou se nám tedy dostává perfektní trip (takovej Obama trip - už i to existuje), kterej vás dostane tak vysoko, jak jen mu to dovolíte. A vůbec se nemusíte bát, že by jste si spálili křidýlka. Neni to žádnej bad trip, a až se z toho proberete, zjistíte, že to třeba máte rádi. Já osobně to žeru.


Naproti tomu v druhém rohu ringu stojí člověk, kterého určitě všichni dobře znáte. Za posledních více jak deset let mnohokrát prokázal, že je skvělým inovátorem a že patří mezi špičku californské (a americké vůbec) hip hopové produkce. Absolutní zhulenec, DJ, producent, rapper, jazzman a vůbec skvělý všestraný muzikant, hlavní tažný kůň Stones Throw - Madlib.


Dovedete si představit, kde by Stones Throw bylo, kdyby nebyl Madlib? Nebyl by žádnej Lord Quas, žádný remixy catalogů Blue Note a Trojan Records, nikdo by neznal Melvina Van Peeblese a Stones Throw by nikdy nepáslo J Dillu. A to nemluvim o tom, že by nikdy nevznikly tak skvělý desky jako MEDho Push Comes to Shove, nebo Percee-Pho Perseverance, Jaylib, Declaime spolu s Dudleym by byli na suchu a DOOM by nenatočil svoje nejlepší album. Nebýt Madliba, Stones Throw by byli v prdeli. Poslední kdyby fakt je, že by nikdy nevznikly Mind Fusions, a to by byla velká škoda, protože bych se strašně nudil a v životě bych nemohl psát tenhle post (začíná mi to trochu přerůstat přes hlavu).

Mind Fusion, to je to oč tu běží, přátelé. Zatím pětidílná série mixtapů Madlibovy produkce, rare tunes z celýho světa, anebo obého dohromady, vydaná v letech 2004 - 2008. Tyto mixy jsou vždy zárukou toho, že uslišíte něco nového. Vždycky vybere desky, které se někde válely třicet let až zapadly vrstvou prachu tlustou jak krajíc chleba a hezky s citem to na sebe namíchá. Poslední dobou se Madlib specializuje na brazilskou a africkou hudbu, zatímco v předešlích dílech této série to byly spíže jazz, funk a hip hop beats (no, prostě samý ethno). Každý z těchto mixů má minimální nebo žádnej tracklist, či jiné bližší popisné info. Mind Fusion by se dalo nazvat Madlibovou psychedelií, nebo chcete-li, avantgardou, kterou podtrhují bizzardní motivy Manuela Ocampa, či zvláštní výkřiky uvnitř bookletů od autorů jako například Václav Havel (haha).


Match může začít. Keců bylo dost. Pohodlně se uvelebte, obklopte se lidma, který máte rádi a ubalte velkýho jointa. Poslouchejte a leťtě. Muzika jsou koncentrovaný pocity a tyhle dvě věci jsou rozhodně o svobodě. Tak jí užijte & leave some comments. I say love. Peace, WRKB.

This is A Mostrous Psychedelic Bubble 2 vs. Mind Fusion 2

Žádné komentáře: